V14E460PL2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.277
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.200
Datasheet
In Stock: 934
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E460PL2T
DigiKey Part Number
V14E460PL2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E460PL2T
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
180J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V