V14E440AUTO2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.800
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E440AUTO2T
DigiKey Part Number
V14E440AUTO2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E440AUTO2T
Description
VARISTOR 715V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
715 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Energy
185J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
440 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
585 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Varistor Voltage (Typ)
715 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
786.5 V