V14E150PL4B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.109
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 480
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E150PL4B7
DigiKey Part Number
V14E150PL4B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E150PL4B7
Description
VARISTOR 240V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V