V10H250PL1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.348
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10H250PL1A
DigiKey Part Number
V10H250PL1A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10H250PL1A
Description
VARISTOR 390V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
65J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V