V07E385PL1T5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
620 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V07E385PL1T5
DigiKey Part Number
V07E385PL1T5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E385PL1T5
Description
VARISTOR 620V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Energy
36J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
60 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V