S6004VS1 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.771
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 73
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3
STMicroelectronics
In Stock: 0
SCR 600 V 4 A Sensitive Gate Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)
S6004VS1
DigiKey Part Number
S6004VS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6004VS1
Description
SCR 600V 4A TO-251 (V-PAK/I-PAK)
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
4 mA
Packaging
Bulk
Current - Off State (Max)
2 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 30A
Voltage - Off State
600 V
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 µA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Current - On State (It (AV)) (Max)
2.5 A