TS1220-600H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.771
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 73
SCR 600 V 12 A Sensitive Gate Through Hole TO-251 (IPAK)
TS1220-600H
DigiKey Part Number
497-12727-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS1220-600H
Description
SCR 600V 12A TO-251 (IPAK)
Detailed Description
EDA/CAD Models
TS1220-600H Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 115A
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-251 (IPAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
8 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A