047301.5YRT1L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2
Datasheet
In Stock: 1.830
1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
047301.5YRT1L
DigiKey Part Number
047301.5YRT1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047301.5YRT1L
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
047301.5YRT1L Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
3.94
Approval Agency
CSA, PSE, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.116 Ohms