047301.5HAT1L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 047301.5HAT1L |
Description | FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC AXL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 047301.5HAT1L Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Slow Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Melting I²t 3.94 |
Mounting Type Through Hole | Approval Agency CSA, PSE, UR |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 0.116 Ohms |