0451.100NRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.761
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.877
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
100 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
0451.100NRL
DigiKey Part Number
0451.100NRL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0451.100NRL
Description
FUSE BRD MT 100MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0451.100NRL Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
3.1 Ohms