0313.375VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 301
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
In Stock: 10
375 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
0313.375VXP
DigiKey Part Number
0313.375VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0313.375VXP
Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
1.23
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.095 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V