TAP226K050HSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 695
Vishay Sprague
Vishay Sprague
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1Ohm
TAP226K050HSB
DigiKey Part Number
TAP226K050HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP226K050HSB
Description
CAP TANT 22UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
L
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm