SR151A181JAATR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
KEMET
In Stock: 790
Similar
TDK
TDK
In Stock: 51
Murata Electronics
In Stock: 922
Murata Electronics
180 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR151A181JAATR2
DigiKey Part Number
SR151A181JAATR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151A181JAATR2
Description
CAP CER 180PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)