1206ZC155KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
KEMET
TDK
TDK
In Stock: 424
1.5 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206ZC155KAT2A
DigiKey Part Number
1206ZC155KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206ZC155KAT2A
Description
CAP CER 1.5UF 10V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206ZC155KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)