C1206C155K8RACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5.671
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
YAGEO
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
TDK
TDK
In Stock: 424
Murata Electronics
1.5 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C155K8RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C155K8RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C155K8RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C155K8RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C155K8RACTU
Description
CAP CER 1.5UF 10V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C155K8RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)