T598D477M2R5ATS009 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 500
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 9mOhm @ 100kHz
T598D477M2R5ATS009
DigiKey Part Number
399-T598D477M2R5ATS009TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598D477M2R5ATS009
Description
CAP TAN POLY 470UF 2.5V AUTO
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100kHz