T494D686K016AT
DigiKey Part Number
399-8480-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8480-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494D686K016AT
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
EDA/CAD Models
T494D686K016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm