T491C336M010ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 696
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 5.992
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6.965
In Stock: 955
In Stock: 246
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 240
Similar
Vishay Sprague
33 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 1.5Ohm
T491C336M010ZT
DigiKey Part Number
495-2215-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C336M010ZT
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V 2312
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V