R46KF3100CKM1K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for R46KF3100CKM1K is not available
R46KF3100CKM1K
DigiKey Part Number
399-R46KF3100CKM1KTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-R46KF3100CKM1KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KF3100CKM1K
Description
31.0PF 275V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V