PEH532SDD3820M2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 76
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 196
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
PEH532SDD3820M2
DigiKey Part Number
399-PEH532SDD3820M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH532SDD3820M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH532SDD3820M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C