EXV477M016A9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4.409
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KYOCERA AVX
Surge
Surge
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EXV477M016A9PAA
DigiKey Part Number
EXV477M016A9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV477M016A9PAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EXV477M016A9PAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C