ESY227M016AG3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 21.111
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 82
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 100mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
ESY227M016AG3AA
DigiKey Part Number
399-ESY227M016AG3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY227M016AG3AA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY227M016AG3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
434 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
620 mA @ 100 kHz
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C