ESK336M016AC3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 776
Panasonic Industry
In Stock: 860
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK336M016AC3AA
DigiKey Part Number
399-ESK336M016AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK336M016AC3AA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK336M016AC3AA Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
165 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C