UVR1E330MDD
DigiKey Part Number
493-1059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1E330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1E330MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C