ESH337M050AH4KA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
In Stock: 350
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Surge
In Stock: 500
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH337M050AH4KA
DigiKey Part Number
399-ESH337M050AH4KATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH337M050AH4KA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH337M050AH4KA Models
Ripple Current @ Low Frequency
535 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
802.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C