337CKH050M
DigiKey Part Number
337CKH050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
337CKH050M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 502mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
808.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
502mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C