ELH397M400AT3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.310
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
Chinsan (Elite)
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
ELH397M400AT3AA
DigiKey Part Number
399-ELH397M400AT3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELH397M400AT3AA
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELH397M400AT3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.045 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C