ELG277M400AR6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
Rubycon
In Stock: 187
In Stock: 200
Würth Elektronik
TDK
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG277M400AR6AA
DigiKey Part Number
399-ELG277M400AR6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG277M400AR6AA
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG277M400AR6AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.74 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C