EDH227M025S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 480
In Stock: 364
Panasonic Industry
In Stock: 40
In Stock: 500
In Stock: 95
In Stock: 39
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH227M025S9MAA
DigiKey Part Number
EDH227M025S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH227M025S9MAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH227M025S9MAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
337.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C