IPD50N04S309ATMA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 78.069
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 704
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3.406
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 40 V 50A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD50N04S309ATMA1
DigiKey Part Number
IPD50N04S309ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD50N04S309ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 50A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1750 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 50A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 28µA