RV8H-L-D18-C1D2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IDEC
In Stock: 0
Datasheet
Image for RV8H-L-D18-C1D2 is not available
RV8H-L-D18-C1D2
DigiKey Part Number
1885-RV8H-L-D18-C1D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8H-L-D18-C1D2
Description
RV 6MM 18VDC W/SCREW SCKT C1D2
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil DIN Rail
Category
Features
Socket Included
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
16.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.26 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CE, cULus
Switching Voltage
400VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 750W
Coil Resistance
1.55 kOhms
Coil Current
11.6 mA