GC11N65D5
DigiKey Part Number
4822-GC11N65D5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC11N65D5
Description
MOSFET N-CH 650V 11A DFN5*6-8L
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 11A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount 8-DFN (4.9x5.75)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 5.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Supplier Device Package
8-DFN (4.9x5.75)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V