B43544B2108M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 301
Datasheet
In Stock: 48
In Stock: 271
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 100
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 835
Nichicon
In Stock: 52
Nichicon
In Stock: 67
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 85mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544B2108M067
DigiKey Part Number
B43544B2108M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544B2108M067
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43544B2108M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.71 A @ 100 Hz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C