B41252B7478M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 477
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 276
Cornell Dubilier Knowles
Chemi-Con
In Stock: 51
Chemi-Con
Nichicon
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
B41252B7478M007
DigiKey Part Number
B41252B7478M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252B7478M007
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.09 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C