35MXG4700MEFCSN25X25
DigiKey Part Number
1189-2850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MXG4700MEFCSN25X25
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35MXG4700MEFCSN25X25 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C