B41043A4567M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 235
Würth Elektronik
In Stock: 510
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 992
In Stock: 2.911
Image for B41043A4567M is not available
B41043A4567M
DigiKey Part Number
B41043A4567M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A4567M
Description
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
616 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
770 mA @ 100 kHz
Impedance
70 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C