B41041A6687M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 240
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 3
Datasheet
In Stock: 227
In Stock: 0
In Stock: 169
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 669
In Stock: 304
Nichicon
In Stock: 349
Nichicon
In Stock: 259
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
B41041A6687M
DigiKey Part Number
B41041A6687M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A6687M
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C