B41041A3337M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 2.297
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 241
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for B41041A3337M is not available
B41041A3337M
DigiKey Part Number
B41041A3337M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A3337M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
212 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
265 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
470 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C