PTR030V0600-BK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 12.909
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 369
In Stock: 782
In Stock: 255
In Stock: 675
In Stock: 982
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 6 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR030V0600-BK
DigiKey Part Number
PTR030V0600-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0600-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 6A RADIAL
Detailed Description
Category
Time to Trip
16 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
40 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
6 A
Height - Seated (Max)
1.169" (29.70mm)
Current - Trip (It)
12 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A