XBPT25BU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 0
New at DigiKey
Image for XBPT25BU is not available
XBPT25BU
DigiKey Part Number
5730-XBPT25BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBPT25BU
Description
5.2MM SPRING CLIP BLUE TB 28-12A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Blue 12-28 AWG
Category
Current - IEC
31 A
Manufacturer
Voltage - IEC
800V
Series
Current - UL
20 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
600V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Type
Feed Through
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Number of Positions
2
Color
Blue
Number of Levels
1
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Terminal - Width
5.2mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Push In, Spring
Stripping Length
10mm