3300-IG2-P10-10A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
3300-IG2-P10-10A
DigiKey Part Number
3300-IG2-P10-10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3300-IG2-P10-10A
Description
CIR BRKR THRM 10A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 10A 250 V AC 80 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
10A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
80 V