RDTCR16S2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
APEM Inc.
Knitter-Switch
In Stock: 100
Image for RDTCR16S2T is not available
RDTCR16S2T
DigiKey Part Number
141-RDTCR16S2T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTCR16S2T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDTCR16S2T Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
Yes
Number of Positions
16
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.01mm)
Voltage Rating
42VDC