2BZX84C12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 12 V 300 mW ±5% SOT-23-3 (TO-236)
2BZX84C12
DigiKey Part Number
4878-2BZX84C12TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-2BZX84C12CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-2BZX84C12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2BZX84C12
Description
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2BZX84C12 Models
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
12 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%