SMBJ78CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 181
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.053
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 3.808
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
126V Clamp 4.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ78CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ78CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ78CA-13
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ78CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V