SMAJ45CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 99.334
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
72.7V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ45CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ45CA-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ45CA-13
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ45CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V