MMBD3004S-7-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MMBD3004S-7-F |
Description | DIODE ARR GP 300V 225MA SOT23-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection 300 V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
EDA/CAD Models | MMBD3004S-7-F Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer Diodes Incorporated | Reverse Recovery Time (trr) 50 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 240 V |
Part Status Obsolete | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Diode Configuration 1 Pair Series Connection | Mounting Type Surface Mount |
Technology Standard | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 225mA (DC) | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 200 mA |