SH331M063ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 984
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 1.638
Similar
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 66
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 400mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
SH331M063ST
DigiKey Part Number
SH331M063ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH331M063ST
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
910 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C