337CKE100M
DigiKey Part Number
1572-1722-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
337CKE100M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 402mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.32 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
402mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C