AFK337M16F24VT-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.497
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 500
Direct
Rubycon
In Stock: 64
Panasonic Industry
KEMET
Upgrade
In Stock: 490
Upgrade
In Stock: 293
In Stock: 313
Panasonic Industry
Image for AFK337M16F24VT-F is not available
AFK337M16F24VT-F
DigiKey Part Number
AFK337M16F24VT-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK337M16F24VT-F
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C