381LX391M400A042 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 308
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 967
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
In Stock: 0
Similar
In Stock: 8
Similar
In Stock: 315
Direct
Rubycon
Rubycon
In Stock: 97
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX391M400A042
DigiKey Part Number
338-2312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX391M400A042
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C